fbpx

Smlouva o půjčce, na co si dát pozor

nebankovní půjčkaJestliže si chceme vzít půjčku, budeme muset podepsat smlouvu o půjčce. Bez ní to prostě nejde. Smlouva je závazný dokument, na jehož základě lze vyvolat soudní řízení a samozřejmě též exekuci. Půjčka není nic, co bychom měli brát na lehkou váhu. Ale taky se jí nemusíme děsit, když si předem zjistíme její podmínky. Abychom mohli v noci klidně spát i s půjčkou na krku, je potřeba si smlouvu o půjčce ještě před podpisem důkladně pročíst a zvážit, zda na takové podmínky chceme přistoupit. A hlavně musíme předem vědět, co ve smlouvě má být a k čemu se takovou smlouvou zavazujeme.

Ověřený poskytovatel půjčky

Základem úspěchu při výběru úvěru, který bude i k nám coby spotřebitelům fér, je vybírat ho jen od prověřených a Českou národní bankou licencovaných poskytovatelů. Jak je poznáte? Snadno, zde je databáze ČNB, kde jsou vedeni poskytovatelé půjček s licencí. Stačí v levém menu kliknout na „stav ke dni“). Když si vezmete úvěr u ověřeného poskytovatele, který má licenci ČNB, je minimální pravděpodobnost, že byste s takovou půjčkou měli do budoucna problémy. Výjimkou jsou samozřejmě situace, kdy přijdete o zdroj příjmů a dostanete se do zpoždění se splátkami. I tohle se však ve smlouvách o půjčce řeší, a i na toto je dobré se zaměřit předem. Solidní poskytovatel vám vždy k nebankovní půjčce nabídne pojištění proti neschopnosti splácet, které se vztahuje na ztrátu zaměstnání, pracovní neschopnost nebo invaliditu. Toto pojištění je však ze zákona dobrovolné a nesmí být podmínkou schválení půjčky.

Poplatek za zpracování nebo vyřízení půjčky

Novým zákonem o spotřebitelském úvěru jsou poplatky před vyplacením půjčky zapovězeny. To by mělo každému žadateli o půjčku dát jasný signál, že něco není v pořádku. Na internetu stále můžete narazit na nekalé praktiky v podobě podvodných výběrčích poplatků, kteří jen slibují vysoké půjčky za nízké úroky, ale po zaplacení s žadatelem přestanou komunikovat. Dál je postup vždy stejný, klient si nakonec uvědomí, že naletěl podvodníkovi a obrátí se na policii, která ho pouze odkáže na hromadnou žalobu dalších podvedených. Své peníze samozřejmě už nikdy neuvidí.

Stručná smlouva

Dalším předpokladem férové smlouvy o půjčce je její stručnost. Deseti nebo dvacetistránkový dokument budí podezření, že jsou do něj zamotané různé kličky a háčky namířené na spotřebitele a jeho peněženku nebo bankovní účet, případně na zastavenou věc. Smlouva o spotřebitelské půjčce se dá sepsat na dvě až tři strany textu. Výjimkou jsou hypotéky, úvěry ze stavebního spoření a další účelové úvěry, kde se velká část textu věnuje účelu nebo způsobům úročení. Ovšem běžná malá a neúčelová smlouva o půjčce se musí vejít na dvě až tři strany. Pokud k obyčejné spotřebitelské půjčce na cirka 30 tisíc korun dostanete sáhodlouhý dokument na několik hustě popsaných stran, rovnou ho zahoďte. A půjčku si běžte vyřídit jinam. V tak dlouhém a většinou i složitém textu totiž nikdy neodhalíte všechny nástrahy, které někteří (neověření a ne zcela legální) poskytovatelé – většinou soukromí investoři - na své dlužníky chystají. Pozor si dejte také na smlouvy s tzv. rozhodčí doložkou.

Důsledky nesplácení

Velmi ožehavé místo každé smlouvy o půjčce jsou důsledky jejího nesplácení. Někdy totiž poskytovatelé využijí možnosti odvolat se na obchodní podmínky. A ty bývají také sáhodlouhým dokumentem, ve kterém se běžný člověk zorientuje opravdu jen stěží. I od toho je zde licenční řízení České národní banky – ČNB logicky dala licenci jen těm poskytovatelům půjček, kteří mají obchodní podmínky v souladu se zákony. Nicméně i tak byste se měli zajímat o důsledky nesplácení, většina poskytovatelů je má přímo uvedeny na svých webových stránkách. Jde o to, zda lze prodloužit termín splatnosti nebo vynechat některé splátky (splátkové prázdniny) a s jakými poplatky navíc to bude spojeno. Také je nutné předem vědět, co udělá poskytovatel, když mu sdělíte, že tento měsíc to se splátkou prostě nevyjde. Féroví poskytovatelé nabízejí řešení, ti méně féroví hned po měsíci zpoždění váš úvěr prostě prodají někomu jinému, samozřejmě mnohem dražšímu. Zákon to dovoluje, ale v obchodních podmínkách nebo ve smlouvě o půjčce to musí být výslovně uvedeno. Sankce a smluvní pokuty musejí být nastaveny v mezích zákona o spotřebitelském úvěru. Že tomu tak u daného poskytovatele půjčky je, to ověřila právě ČNB. A kdo od ní obdržel licenci, ten zákonnou podmínku splňuje.

 

Kam dál?: Výhody nebankovní půjčkyPozor na insolvenční šmejdy

logo

Žádost o půjčku ZDE: limit 250.000,- Kč. Vyřízení během několika minut zdarma

 1. Jaká částka?(*)
  Neplatný Vstup
 2. Jméno(*)
  Neplatný Vstup
 3. Příjmení(*)
  Neplatný vstup
 4. Kraj(*)
  Neplatný vstup
 5. Telefon (*)
  Neplatný Vstup
 6. Email(*)
  Neplatný Vstup
 7. Rodné číslo (*)
  Neplatný Vstup
 8. * vložte rodné číslo bez lomítka
 9. Poznámka
  Neplatný Vstup
 10. (*)
  Neplatný vstup

 11. (*) Je povinná položka
Begin< >End
caslav

František Voženílek

úvěrový specialista

Web: www.nebankovni-pujcka.online

Tel: 603 574 454

Lucie Hurábová

úvěrový specialista

Web: www.garantpujcka.cz

Tel: 603 766 864

půjčky praha 5

Marek Drga

Tel.: 733 753 953

www.pujckyzdarma.com

Martina Ulrichová

úvěrový specialista

web: www.pujcky-kolin.cz

tel: 727 975 544

Miroslava Kubešová

úvěrový specialista

Web: www.mapujcka.cz

Tel: 603 573 980

beroun

Klára Neumannová

úvěrový specialista Beroun, Praha

Web: www.pujckaneniproblem.cz

Tel: 776 130 284

Jitka Blaháková

úvěrový specialista

Web: www.pujcka.expert

Tel: 730 658 841

kraluv dvur

Jindřiška Krauzová

úvěrový specialista Králův Dvůr, Praha

Web: www.pujckaneniproblem.cz

Tel: 773 800 880

Zdeněk Plch

Tel.: 776 839 649

www.nebankovnipujckyhradec.cz

Jitka Blaháková - úvěrový specialista okres Pardubice

Web: www.pujcka.expert

Facebook: zde

Tel: 730 658 841

Pobočka:…

Facebook