fbpx

Pozor na insolvenční šmejdy

insolvence
Množí se případy, kdy samozvaní specialisté na oddlužení za poplatky radí dlužníkům, jak se vyhnout splácení závazků. Doporučují jim, aby se odvolali u finančního arbitra, či soudu na to, že si věřitel neprověřil jejich schopnost splatit půjčku. V drtivé většině případů to ale není oprávněná námitka, a dlužníkům jen narostou dluhy o poplatky a penále. Navíc riskují, že pokud se ukáže, že věřiteli zatajili nebo zkreslili informace v žádosti o půjčku, budou stíhání pro podvod.

Řada rádoby dluhových poradců přišla o byznys poté, co novela insolvenčního zákona z července 2017 povolila vypracovávat návrhy na oddlužení pouze odborníkům. Někteří z jich se ale snaží nadále „radit“ za peníze lidem v dluhové pasti. Nabádají je, aby zpochybnili dodržení některých povinností poskytovatele půjčky. Nebo aby co nejdéle procesně komplikovali snahu věřitelů o vymožení pohledávek a snažili se získat čas do platnosti nového insolvenčního zákona, který je zatím ve schvalovacím procesu.

„Někteří dlužníci, se kterými jednáme, se odvolávají na ustanovení nového zákona o spotřebitelských úvěrech a tvrdí, že mají odborné právní zastoupení. Domníváme se, že mají informace ze stejného, nebo podobného zdroje, protože v e-mailech se objevují ustálené formulace s citací paragrafů o povinnostech poskytovatele posoudit úvěruschopnost spotřebitele a o důsledcích jejich porušení,“ popsal námitky neplatičů Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance, která spravuje pohledávky velkých firem. Podle jeho slov se taková odvolání objevují v řádech desítek měsíčně. V mimosoudní fázi se inkaso pohledávek v takových případech přeruší a o jejich oprávněnosti musí následně rozhodnout soud.

„Soudy skutečně v pár případech uznaly dlužníkovu stížnost na to, že si poskytovatel dostatečně neprověřil jejich schopnost splácet. Ovšem verdikt vždy zněl, že dlužník nemusí platit úroky a případné penále, ale vypůjčené peníze vrátit musí. Pokud tedy poradci předluženým nešťastníkům slibují, že nebudou muset nic platit, uvádí je v krutý omyl,“ vysvětluje Jakub Zetek, jaké mají oběti šmejdů vyhlídky, že vyváznou z placení dluhů. Nejen, že se nezbaví jistiny dluhu, ale pravděpodobně jim narostou výdaje o poplatky šmejdům, penále z prodlení a možné další náklady vzniklé oddalováním řešení problému.

Zetek také varoval před přílišným optimismem, se kterým očekávají dlužníci přijetí nového insolvenčního zákona. „Novela se v podstatě příliš neliší od současného stavu. Pro vstup do oddlužení zůstává pravidlo splatit za pět let minimálně 30 procent dluhu, což je podmínka, kterou extrémně předlužení lidé s nízkými příjmy nejsou schopni splnit. Na avizované výjimky povolené soudem bych se nespoléhal, protože ty jsou de facto možné již dnes“ zhodnotil možnosti oddlužení, které přinese novela zákona, Jakub Zetek.

Před novelou insolvenčního zákona z července 2017 nabízeli různí samozvaní specialisté na oddlužení své služby lidem, kteří měli často vícečetné exekuce a splácení řešili dalšími půjčkami. Slibovali jim, že je zbaví všech exekucí a závazků prostřednictvím osobního bankrotu, a za službu si nechali dobře zaplatit. Ovšem jejich žádosti o oddlužení většinou u soudu neuspěly, protože dlužník vůbec nesplňoval podmínky pro insolvenci a návrhy byly plné formálních chyb a nedostatků.

Novela striktně určila subjekty, které mohou posoudit dlužníkovu situaci a podat u soudu návrh na osobní bankrot. Cílem úpravy bylo eliminovat ty návrhy na oddlužení, které neměly šanci na schválení soudem a také ochránit dlužníky před lichvářskými platbami poskytovatelům poradenských služeb. Kromě advokátů, notářů, soudních exekutorů a insolvenčních správců mohou návrhy zpracovávat akreditované občanské poradny, které to dělají zdarma.

Žádost o půjčku ZDE: limit 250.000,- Kč. Vyřízení během několika minut zdarma

 1. Jaká částka?(*)
  Neplatný Vstup
 2. Jméno(*)
  Neplatný Vstup
 3. Příjmení(*)
  Neplatný vstup
 4. Kraj(*)
  Neplatný vstup
 5. Telefon (*)
  Neplatný Vstup
 6. Email(*)
  Neplatný Vstup
 7. Rodné číslo (*)
  Neplatný Vstup
 8. * vložte rodné číslo bez lomítka
 9. Poznámka
  Neplatný Vstup
 10. (*)
  Neplatný vstup

 11. (*) Je povinná položka
Begin< >End
caslav

František Voženílek

úvěrový specialista

Web: www.nebankovni-pujcka.online

Tel: 603 574 454

Lucie Hurábová

úvěrový specialista

Web: www.garantpujcka.cz

Tel: 603 766 864

půjčky praha 5

Marek Drga

Tel.: 733 753 953

www.pujckyzdarma.com

Martina Ulrichová

úvěrový specialista

web: www.pujcky-kolin.cz

tel: 727 975 544

Miroslava Kubešová

úvěrový specialista

Web: www.mapujcka.cz

Tel: 603 573 980

beroun

Klára Neumannová

úvěrový specialista Beroun, Praha

Web: www.pujckaneniproblem.cz

Tel: 776 130 284

Jitka Blaháková

úvěrový specialista

Web: www.pujcka.expert

Tel: 730 658 841

kraluv dvur

Jindřiška Krauzová

úvěrový specialista Králův Dvůr, Praha

Web: www.pujckaneniproblem.cz

Tel: 773 800 880

Zdeněk Plch

Tel.: 776 839 649

www.nebankovnipujckyhradec.cz

Jitka Blaháková - úvěrový specialista okres Pardubice

Web: www.pujcka.expert

Facebook: zde

Tel: 730 658 841

Pobočka:…

Facebook